Kalbinize Sahip Çıkın
Kalbinize Sahip Çıkın  | DoktorMurat.Net - Sağlık Yaşam Rehberiniz  |  İletişim
Bizi Twitter'dan Takip Edin
Kalbinize Sahip Çıkın Kitabının Tamamı
 
 
Etiket Bulutu
Rabdomyoliz, Beyin, Myopati, Kolesterol, ilaç, SGOT, SGPT, Seks, iskemik, kalp hastalıkları, kalp, kalp krizi,
 
 
KALBİNİZE SAHİP ÇIKIN
Bu Kitabı Satın Almak İçin Tıklayın...
 
 
Kolesterol İlaçlarının Yan Tesirleri
1-Myopati ve kas ağrıları
            Myopati ve kas ağrıları statin grubu kolesterol düşürücü ilaçların en önemli yan tesirlerinden birisidir. İlaç firmaları bu yan tesirin yüz hastanın ancak 2-3’ünde görüldüğünü söylemekle birlikte ben bu oranın daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Eğer ense, üst sırt, omuz başları ve kollarınızda daha önce hiç olmayan ağrılarınız varsa mutlaka doktorunuza başvurun. Özellikle yoğun spor yapanların bu konuda dikkatli olması gerekir çünkü çalışmalar bu ilaçların myalji ve myopati yapıcı etkilerinin spor yapanlarda çok daha yüksek olduğunu göstermiştir.
            Rabdomyoliz, kolesterol ilaçlarının yüksek dozda alınması veya gemfibrozil ve mantar ilaçları ile birlikte kullanılması halinde ortaya çıkan kas harabiyetidir. Genellikle baldır kaslarını etkilemekle birlikte bazen böbrekleri de etkiler ve yaşlılarda daha çok görülür. 
           
2-Beyin fonksiyonları/hafıza üzerindeki etkisi  
            Kolesterol ilaçlarının hafızayı kötü etkilediğini gösteren altmışın üzerinde vaka bildirilmiştir. New York Presbyterian hastanesi kadın sağlığı merkezi başkanı Dr. Orli Etingin, statin grubu kolesterol ilaçlarını kastederek aynen şöyle diyor “This drug makes women stupid.” Türkçesi: “Bu ilaç kadınları aptal yapıyor.”
            Dr. Etingin’in iddiasına rağmen ilaç kullandığı halde unutkanlıktan şikâyet etmeyen pek çok hasta var. Kolesterol ilacı verdiğimiz kişiler genellikle 40 yaş üstünde, çoğu stres altında ve yoğun çalışan kişilerdir. Dolayısıyla bu kişilerdeki hafıza zayıflığı ve unutkanlığın kolesterol ilaçlarına mı yoksa stres ve aşırı çalışma tempolarına mı bağlı olduğunu ayırmak oldukça çok zor. Elimizde hastanın kendi değerlendirmeleri dışında ilacın beyin üzerinde yaptığı etkiyi gösterecek herhangi bir laboratuvar tetkiki yok. New York Tıp Fakültesinden Dr. Gayatri Devi hafıza sorunlarının statin grubu ilaca başladıktan sonraki 6 hafta içinde ortaya çıktığını ve ilaç kesildikten sonra kısa sürede düzeldiğini söylüyor. California Üniversitesinden Beatrice Glomb kendisine başvuran kadınlardan birisini örnek veriyor. 69 yaşındaki kadında kolesterol ilaçlarına başladıktan sonra o kadar ileri bir unutkanlık gelişiyor ki acaba Alzheimer hastalığı mı gelişti diye araştırmaya başlıyorlar. İlacın kesilmesinden sekiz gün sonra dramatik bir değişimle unutkanlık kayboluyor. Bayan Brunzei doktorların kendisine değişik kolesterol ilaçları verdiğini ve her seferinde ilaca başladıktan birkaç gün sonra kelimeleri unutmaya başladığını söylüyor.
            Kolesterol ilacı alırken unutkanlık gelişen hastaların (mutlaka doktorlarına danışarak) bir ay kadar bir süre için ilacı kesip kendi kendilerini gözlemelerinde fayda olabilir. İlaçlı ve ilaçsız dönemleri arasında hafıza açısından belirgin bir fark görmeleri halinde ilacın yan etkisi konusunda doktorları ile konuşabilirler.
 
3-Karaciğer fonksiyonları üzerine etkisi 
            Kolesterol ilaçlarının bir diğer yan tesiri karaciğer fonksiyonlarında bozulmadır. En çok bilinen yan tesir olmasına rağmen şahsen en az gördüğüm yan tesirdir. İlacı keser kesmez enzim yüksekliği geriler. 4-6 ay aralıklarla yapılacak SGOT, SGPT tetkikleri ile karaciğerde önemli bir hasar oluşmadan ilacı kesmek mümkündür. Yüksek doz ilaç alanların karaciğer enzimlerini daha dikkatli takip etmeleri gerekir. 
 
4-Seks gücüne etkisi
            Kolesterol ilaçlarının (ilaç firmaları aksini iddia etse de) erkeklerde ereksiyon sorununa yol açtığı gösterilmiştir. Bu yan tesir, düz duvara tırmanan genç erkekler için sorun teşkil etmese de orta yaşın üstünde, sigara içen, tansiyonu veya şekeri olan erkeklerin “dükkânı tam olarak kapatmasına” neden olabilir. Bir çalışmada statin tedavisi başlanan 93 kişinin % 22 sinde daha önce sorun yokken ereksiyon sorunları ortaya çıkmış, katılanların yarısından çoğu (% 55) durumun eskisinden kötü olduğunu söylemiştir.  
            İnt J Clin Pract. Dergisinde yayınlanan bir çalışma altı ay süreyle statin tedavisi alan orta yaş üstü erkeklerin % 22’ sinde daha önce olmayan ereksiyon sorunlarının başladığını gösterdi. Tedavi alan hastaların % 52 sinde mevcut ereksiyon fonksiyonunda kötüleşme görülüyor (44). İlaç firmaları bu yan tesirin önemsenmeyecek kadar az olduğunu (% 2-3) söylüyorlar ama kullananlar aynı fikirde değil. Hastalarının ilaç kullanmasını isteyen hekimler de genelde bu yan tesiri görmezden gelme eğiliminde oluyorlar.
 
            Yukarda yazdıklarıma bakarak kullanmakta oldukları kolesterol ilacını bırakmaya niyetlenenler sakın doktorlarına danışmadan böyle bir iş yapmasınlar.  Yapılan çalışmalar yan tesirlerine rağmen kolesterol ilaçlarının iskemik kalp hastalıklarının önlenmesinde ve tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir. Hele hele kendilerinde koroner arter hastalığı olduğu gösterilen kişilerin bu ilaçları düzenli olarak almaları çok önemlidir. Şüphelenilen bir yan tesir olması halinde doktorunuz, eğer mutlaka almanız gerekiyorsa dozunda bir azaltma yaparak veya başka bir gruba geçerek yan tesirleri önleyecektir.
 
            Peki, kolesterol ilaçları hiç işe yaramıyor mu? Tüm dünyada 25 milyon insan bu ilacı kullanıyor, bunların hepsi aldatılıyor mu? Hayır. Böyle bir iddiada bulunmak doğru olmaz: Kolesterol ilaçları daha önce kalp krizi geçirmiş kişilerde kesinlikle işe yarar ve hayat kurtarıcıdır.


Bu haberi paylaş
 
 
Copyright © 2010 - 2015
Kalbinize Sahip Çıkın, Kalp krizi, kalp agrisi, kalp hastaliklari, kalp krizi tedavisi, kapsamli yasam degisikligi programi