Kalbinize Sahip Çıkın
Kalbinize Sahip Çıkın  | DoktorMurat.Net - Sağlık Yaşam Rehberiniz  |  İletişim
Bizi Twitter'dan Takip Edin
Kalbinize Sahip Çıkın Kitabının Tamamı
 
 
Etiket Bulutu
stent, balon, İlaç tedavisi, bypass, kalp ağrısı, Kapsamlı Yaşam Değişikliği, darlık,
 
 
KALBİNİZE SAHİP ÇIKIN
Bu Kitabı Satın Almak İçin Tıklayın...
 
 
Stent Uygulaması Kimlere Yapılmalıdır?
          Maalesef günümüzde stent takılan hastaların çoğunun kalbiyle ilgili herhangi şikayeti yoktur. Kontrol esnasında tesadüfen bulunan darlığın “her an tıkanabileceği” endişesi hastayı “bir şeyler yapma” düşüncesi ile geri dönülmez bir yola sokar. Aynı endişeyi taşıyan (ve ilaveten sorumluluk da taşıyan) doktorun da teşviki ile hastaya stent uygulanır. Yapılan çalışmalar, kalbe takılan stentin, hastanın ömrü açısından bakıldığında ilaç tedavisine göre daha etkili bir koruma sağlamadığını göstermiştir. İlaç tedavisi alan hastalarla balon ve stent uygulanan hastaların iki gruba ayrılarak takip edildiği COURAGE (2008) çalışmasında 7 yıllık takip sonucunda stent takılanlarda 211 ölüm veya kalp krizi görülürken (%19) sadece ilaç tedavisi uygulanan grupta ölüm veya kalp krizi 202 kişide görülmüştür (% 18.5 ). Görüldüğü gibi stent takılanlar, ilaç tedavisi alanlardan daha iyi durumda değiller. Nitekim American College of Cardiology’nin son kongresinde 5 yıllık sonuçlar gözden geçirilerek kalp damarlarında sorun olan hastalara önce “ilaç tedavisi” önerilmesinin daha uygun olduğu görüşü ağır basmıştır. İlaç tedavisine rağmen şikâyetleri devam eden, yaşam kalitesi düşen hastalarda stent uygulaması ve bypass düşünülebilir.
            Stent uygulanan hasta psikolojik olarak rahatlar. Doktor hastaya damarda sorun olan yerin stentden önceki ve sonraki görüntülerini gösterir. Stent sonrası görüntüde damarın açıldığını ve kan akışının sağlandığı gayet net görülür. Hastaların bir kısmı sorunun tam olarak çözüldüğü düşüncesi ile eski hayatlarına tekrar dönerler ki bu son derece hatalı bir davranıştır. 
            Ben kalp ağrısı ve şikayeti olmayan bir kişiye stent uygulamasının doğru olmadığını düşünüyorum. Bunu söylerken hiçbir sorunu yokken stent takıldıktan sonra ağrılı/şikayetli olan hastalar olduğu gerçeğinden hareket ediyorum. Şikayeti olan hastalarda ise mevcut risklerin hastaya açık açık söylenmesi çok önemlidir. “Stent takılmazsa damarın tıkanır...” demek yerine “Ey hasta... senin kalp damarında bir darlık var. Damarına bir stent takarak bu darlığı açabiliriz ama bu senin ömrünü uzatmaz sadece ağrılarını azaltır...” demek daha doğru olur. Hasta belki de yapılacak işlemin maddi-manevi yükünü almak istemeyecek ve “Doktor bey mademki ömür uzatıcı etkisi yok ben böyle idare etmek istiyorum, riske girmek istemiyorum, sen bana ilaç ver” diyecektir. Hastaya anjiyosundaki % 60 darlığı gösterip “Burası tıkanırsa işin zor...” demek hastanın otomatikman stent uygulamasını tercih etmesine neden olmaktadır. Halbuki vücudun, damardaki darlığı kireçlendirerek yırtılmasını önlemek için plakları stabilize ettiğini, bir bakıma kalp krizini önlemek için kendince önlem aldığını çok iyi biliyoruz. Pek çok vakada darlıklar hastanın hayatının sonuna kadar bir sorun teşkil etmez. Doktorun öncelikle yapması gereken şey hastanın sigarayı bırakmasını, düzenli yürüyüş yapmasını, stresten uzak kalması sağlamak, şeker ve kolesterol değerlerini kontrol altına almak, yani hayatını olumlu yönde değiştirmesine yardımcı olmaktır (Üçüncü yol - Kapsamlı Yaşam Değişikliği). Şu veya bu nedenle bu önlemlerin alınamaması halinde stent ve bypass gibi işlemler düşünülebilir. 
            Hiçbir şikâyeti olmadan, sağlık kontrolü esnasında tesadüfen kalp damarında sorun saptanan hastaların damarlarına müdahale ettirmeden önce iki kez düşünmelerini tavsiye ediyorum. Burada birkaç istisnadan bahsetmeden geçemeyeceğim. Eğer damarınızdaki darlık sol ana koroner arterde ise veya damardaki darlık % 80’nin üzerinde ise damara müdahale etmek bir seçenek olabilir. % 80 in altında olan darlıklarda kapsamlı yaşam değişikliği ile daha iyi sonuçlar alınacağını düşünüyorum.


Bu haberi paylaş
 
 
Copyright © 2010 - 2015
Kalbinize Sahip Çıkın, Kalp krizi, kalp agrisi, kalp hastaliklari, kalp krizi tedavisi, kapsamli yasam degisikligi programi