Kalbinize Sahip Çıkın
Kalbinize Sahip Çıkın  | DoktorMurat.Net - Sağlık Yaşam Rehberiniz  |  İletişim
Bizi Twitter'dan Takip Edin
Kalbinize Sahip Çıkın Kitabının Tamamı
 
 
Etiket Bulutu
Efor, Talyum, eko, kalp, Talyum testi,
 
 
KALBİNİZE SAHİP ÇIKIN
Bu Kitabı Satın Almak İçin Tıklayın...
 
 
Talyum Testi
“Ahmet Bey'in efor testi düşündüğünden çabuk ve kolay oldu. Eforun üçüncü kademesinde doktora göğsüne bir sıkıntı geldiğini söyleyince efor testi durduruldu. Zaten doktorda ekrandan bazı değişiklikler görmüştü. Eforun bitmesiyle göğüsteki sıkıntı bir iki dakika içinde kendiliğinden geçmişti. Doktorun yüzünde ciddi bir ifade vardı. “Kalp damarlarınızda bir sorun var” dedi. Korktukları başlarına gelmişti. “Nasıl bir sorun?” diye sordu Ahmet Bey. “bypass filan demeyin sakın.” “Orasını bilemem” dedi doktor. Efor testi hangi damarlarda ne şiddette bir sorun olduğunu göstermez. Damarın yerini ve darlığın derecesini anlamak için birkaç test daha yapmamız lazım.”
             Talyum Sintigrafisi, damardan verilen radyoaktif bir ilaç vasıtası ile kalp kasına gelen kan miktarını ölçerek hangi damarda sorun olduğunu saptama esasına dayanan bir tetkiktir. “Damarı tıkalı olan bölgeye efor esnasında yeteri kadar radyoaktifle işaretli kan gitmeyecektir” ana fikrine dayanır. Efor testine kıyasla daha isabetli sonuçlar verir. Dezavantajı pahalı olması ve hastaya radyasyon verilmesidir. Talyum testi, ilerde bahsedeceğim CT koroner anjiyografi tetkiki kullanıma girmeden önce daha çok kullanılıyordu. Günümüzde, daha ileri ve daha doğru sonuç veren tetkiklerin devreye girmesiyle Talyum testinin kullanımı azalmıştır. Buna rağmen diğer testlerden üstün bazı özellikleri olduğunu da söylemeliyim; enfarktüs geçirenlerde, cerrahi müdahale düşünülen hastalarda kalp kasının yeteri kadar kanlanıp kanlanmadığını göstermesi açısından yararlıdır.    
Talyum testi nasıl yapılır?
            Önce hastaya efor testi yaptırılır, hemen arkasından kol damarından radyoaktif madde verilerek özel bir gama kamera vasıtası ile maddenin kalp kasındaki dağılımı görüntülenir. Damarın dar olduğu bölgeye yeteri kadar kan gitmeyecektir. Daha sonra hastanın dinlenme anındaki görüntüleri alınır. Dinlenme ve efor esnasındaki görüntüler mukayese edilerek damarda bir sorun olup olmadığı varsa hangi damarda olduğu anlaşılmaya çalışılır. Sorunlu damarı göstermesi açısından efor testine göre daha değerlidir.
 
Talyum Testi
RESİM:20 Talyum testinde kalbin duvarlarında kan gitmeyen bölgeler tespit edilir
 
            Talyum testinin bir diğer versiyonu, ortopedik sorunlar veya yaş nedeniyle bant üzerinde efor yapamayacak hastalara yapılır. Bu hastaların kalpleri bantta koşturma yerine ayrı bir ilaç (dipiridamol, dobutamin) verilerek hızlandırılır. İlaçlı zorlama sonrası görüntüler dinlenme durumundaki görüntülerle karşılaştırılır.
            Talyum testinin dezavantajı az da olsa radyoaktif madde almaktır.
-------------------------------------------------------------------
TABLO:16 Talyum testi öncesi nelere dikkat etmelisiniz?
1-Randevu saatinizden önce en az dört saat aç kalınız.12 saat önceden itibaren kafein içeren içecekler, çay, kahve, kola içmeyiniz, çikolata yemeyiniz.
2-Doktorunuzla ilaçlarınız hakkında önceden konuşunuz. Aksi söylenmediği takdirde 2 gün öncesinden ilaçlarınızı kesiniz.
3-Aynı efor testine gider gibi rahat bir kıyafet ve spor ayakkabı ile geliniz.
4-Kameranın kayıt yaptığı sürece hareketsiz yatmaya dikkat ediniz.
5-Tetkikten sonra bol su içmeniz radyoaktif maddenin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.
-------------------------------------------


Bu haberi paylaş
 
 
Copyright © 2010 - 2015
Kalbinize Sahip Çıkın, Kalp krizi, kalp agrisi, kalp hastaliklari, kalp krizi tedavisi, kapsamli yasam degisikligi programi