Kalbinize Sahip Çıkın
Kalbinize Sahip Çıkın  | DoktorMurat.Net - Sağlık Yaşam Rehberiniz  |  İletişim
Bizi Twitter'dan Takip Edin
Kalbinize Sahip Çıkın Kitabının Tamamı
 
 
Etiket Bulutu
kalp ağrısı, kalp, stres, kalp damarları, kalp ağrıları, Angina pectoris, Panik atak, çarpıntı, sıkıntı, ağrı, kalp krizi, panik atak, kalp ağrıları, Reflü, Kondrit, Aorta yırtılması, Kalp zarı iltihabı, Perikardit, emboli, zatürre,
 
 
KALBİNİZE SAHİP ÇIKIN
Bu Kitabı Satın Almak İçin Tıklayın...
 
 
Kalp Ağrısı ile Karışan Ağrılar
Sinirsel ağrılar
            Gergin, stres altındaki insanlarda kalp damarları ile alakalı olmayan buna karşılık aynı kalp ağrısını andıran, sırta ve sol kola yayılan ağrılar görülebilir. Sinirsel kökenli ağrılar bayanlarda daha sık görülür. Birlikte her iki elde uyuşma ve çarpıntı, ağız kuruluğu gibi panik atağı düşündüren diğer bulgular olabilir. Hastalar ağrılı bir nöbetin arkasından ağlayarak rahatlayabilirler. İstirahatte, otururken, uzanmış TV seyrederken tam kalbinizin üzerine gelen ve iğne bıçak ucu batması gibi olan ağrılardan korkmayın.
            Sinirsel ağrıları gerçek kalp ağrılarından ayırmak için küçük bir ipucu daha vereyim; ağrıyan yeri parmak ucunuz ile göstermeniz ağrının kalpten olmadığını gösterir. Angina pectoris dediğimiz kalp damarlarının darlığına bağlı ağrılar bir noktada değil el ayasından geniş bir bölgede hissedilir. Keza, sıkıntı hissi, göğüste veya sırtta ağrı olmadan sadece elde uyuşma olması da genellikle kalp hastalığının belirtisi değildir.
 
Panik hastalığı mı kalp krizi mi?
Panik atak, çarpıntı, sıkıntı ve fenalık hissi, ölüm korkusu ile kendisini gösteren psikolojik kökenli bir rahatsızlıktır. Göğüste ağrı, sol kolda uyuşma gibi tipik kalp krizi bulguları panik atakta çok sık görülür. Hastalar kalp krizi geçirdiklerini, bir şekilde boğulacaklarını veya öleceklerini düşünerek acil servise giderler. Doktora ulaşmanın verdiği güven hissi (bazen yatıştırıcı ilaç vermek gerekebilir) şikâyetleri yatıştırabilir ama aynı bulgular kısa süre sonra tekrar ortaya çıkar.
            Panik atağın en önemli özelliklerinden birisi atakların “her şey iyi” iken ortaya çıkmasıdır. Bir arkadaşınızla yemek yerken veya akşam televizyon izlerken birdenbire nabzınızın hızlandığını, daha güç nefes alıp verdiğinizi fark edersiniz. Bu farkındalık “Bana ne oluyor böyle?” düşüncesini ve ölüm korkusunu artırır. Dün gittiğiniz acil servisteki doktorun pek genç olduğu size yanlış tanı koymuş olabileceği aklınıza gelir. “Ya kalbinizi iyi dinlemediyse, ya elektronuzu doğru yorumlamadıysa... Hay Allah.. Ağrı da gittikçe artmaya başladı. En iyisi gene acile gitmek...”
            Panik atağın genelde “her şey iyi” iken görülmesi hastaların “hiçbir konuda sıkıntım yok, o halde bu şikâyetlerim sinirsel olamaz” şeklinde bir eşitlik kurmasına neden olur. Tecrübeli bir doktor, hastaya, sinir sisteminin o kadar da iyi olmadığını gösterebilir. Örneğin; hastanın bittiğini sandığı duygusal ilişki aslında henüz bitmemiş veya aradan bir yıl geçmesine rağmen annenin ölümü kabul edilmemiştir. Belki de sohbet esnasında iki sokak aşağıdaki bir komşusunun babasının ölümünü duymuştur. Son aylardaki işten atılmalar “kendi işi garanti olsa bile” onu düşündüğünden çok rahatsız ediyor olabilir. Tüm bunlar önemli bir şey gibi görünmeseler de şuur altında rahatsızlık duygusuna yol açarak panik atağı tetikleyebilir.
            Bence panik atakla kalp krizini ayırmanın en kolay yolu panik atakta “nefes darlığı” şeklinde kendini gösteren “hava açlığı” şikâyetidir. Nefes darlığı nadiren de olsa kalp krizinde de görülür ama panik atak hastalarında çok daha ön plandadır. Hastalar “yeteri kadar nefes alamadıklarından” “ciğerlerinin tam olarak dolmadığından” “derin nefes alma ihtiyacı hissettiklerinden” bahsederler. 
 
Üşütme ağrıları
            Soğukta veya cereyanda kalmak göğüs bölgesinde atipik ağrılara neden olabilir. Hastalar derin nefes alınca batma şeklinde bir ağrı olduğunu söyleyebilirler. Bu tip ağrılar genellikle uzun sürelidir ve efor yapmayla alakası yoktur. Hastalar “Göğsümde iki gündür geçmeyen sürekli bir ağrı var” diyebilirler. Kalp kaynaklı ağrılar ise uzun sürmez, genellikle 15 dakikadan kısa sürerler. Daha uzun kalp ağrıları tabi ki olabilir ancak kalp krizine bağlı bu ağrılarla birlikte soğuk terleme başta olmak üzere kalp krizine ait başka bulgular da vardır.
 
Kaburga ağrıları
            Boğuşma sırasında veya birini kucağınıza alıp sıkıştırdığınızda veye kaburganızı bir yere çarptığınızda kaburga üzerinden geçen sinirlerin zedelenmesine bağlı olarak uzun süreli ağrılar ortaya çıkabilir. Bu ağrılarda aynı sinirsel ağrılar gibi geniş bir bölgede değil bir noktadadır ve nefes alıp vermeyle artıp azalırlar.
 
Kostal Kondrit veya Tietze Sendromu
            Kaburgalarımızın iman tahtası denilen sternum kemiğine bağlandığı yerlerde küçük kör eklemler vardır. Göğsün üşütülmesi bu eklemlerin enflamasyonuna ve sonuçta göğüste belirli noktalarda ağrıya neden olur. Hastalar ağrıyan yeri parmakları ile gösterirler. Derin nefes alma veya üst gövdeyi sağa sola döndürme sırasında ağrı ortaya çıkması tipiktir. Ağrı, öksürük ile artar.
 
Reflü ağrıları
            Göğüs bölgesinde tam orta hatta, yemek borusu trasesine uyan bölgede yanma veya spazm şeklinde olur. Hastaların büyük kısmında birlikte mide şikâyetleri de vardır. Aç kalınca midede yanma olması, şikâyetlerin ağır bir akşam yemeğinden sonra ve özellikle uzanınca ortaya çıkması, ağza acı su gelmesi aklımıza reflü hastalığını getirir.
 
Aorta yırtılması (diseksiyon) ağrıları
            Aorta adını verdiğimiz kalpten çıkan vücudumuzun en kalın damarındaki yırtılmalar göğüste ve sırtta kalp krizi ağrısına benzeyen şiddetli ağrılar yapabilirler. 
 
Kalp zarı iltihabı (Perikardit) ağrısı
            Göğüsteki ağrı nefes alırken şiddetlenir ve boyuna yayılır. Hasta dik durduğunda veya öne eğildiğinde kendiliğinden hafifler. 
 
Akciğer kaynaklı ağrılar, emboli ve zatürre
            Akciğer kaynaklı ağrılarda öksürük, ateş, nefes darlığı gibi şikâyetler daha ön plandadır. 
-----------------------------------------------
TABLO 10: Göğüs ağrılarının ayırıcı tanısı
 
Korkmayın
1- Göğsünüzdeki ağrı öksürükle ortaya çıkıyorsa,
2- Ağrı kollarınızı yukarı kaldırırken veya gövdenizi sağa sola çevirirken ortaya çıkıyorsa,
3- Ağrı ile birlikte ağza acı su geliyorsa,
4- Ağrıyan yeri parmağınızın ucu ile gösterebiliyorsanız,
5- Ağrınız iğne veya bıçak ucu batar gibiyse,
6- Ağrıyla birlikte her iki elinizde uyuşma varsa korkmayın.
 
Dikkat edin
1- Ağrı, boyunda, çenede, göğüste baskı ve yanma şeklinde ise,
2- Eforla ortaya çıktıysa,
3- Soğuk havaya çıkınca artıyorsa, 
4- Sigara, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi diğer risk faktörleriniz varsa
5- Ağrı ile birlikte bulantı, soğuk terleme, aşırı halsizlik varsa mutlaka ağrının üzerine gidin ve konunun uzmanı bir doktorla görüşerek kalbinizin sağlam olduğundan emin olun.
---------------------------------------------------------
            “Unutmayın!.. Şeker hastalarında kalpteki sinir uçlarının şekerden etkilenmesi nedeniyle tipik göğüs ağrısı görülmeyebilir.”


Bu haberi paylaş
 
 
Copyright © 2010 - 2015
Kalbinize Sahip Çıkın, Kalp krizi, kalp agrisi, kalp hastaliklari, kalp krizi tedavisi, kapsamli yasam degisikligi programi